Re: Winter Soldier Investigation, Sponsored by Vietnam Veter
Posted: Mon Jun 06, 2016 4:20 am
19. 1ST MARINE DIVISION PANEL ROSTER
Opening Statement:
William Crandell, 26, 1st Lt., 199th Light Infantry Brigade Americal Division
Moderators:
Jonathan Birch, 24, Cpl. (E-4) "B" Co., 3rd Shore Party Bn., 4th Marine Regiment, 3rd Marine Division (May 1965 to June 1966)
Scott Shimabukuro, 21, L/Cpl. (E-3), "C" Btry., 1st Bn., 13th Marine Regiment, 3rd Marine Division (October 1967 to November 1968)
Veterans Testifying:
Robert S. Craig, 23, Pfc. (E-2), 2nd Bn., 5th Marine Regiment, 1st Marine Division (August 1966 to December 1967)
Ernie Sachs, 27, Captain, Medium Helicopter Squadron 362, Marine Air Group 36, 1st Marine Division (August 1966 to September 1967)
Scott Camile, 24, Sgt. (E-5), 1st Bn., 11th Marine Regiment, 1st Marine Division
Kenneth Campbell, 21, Cpl. (E-4), "A" Btry., 1st Bn., 11th Marine Regiment, 1st Marine Div., scouted for "B" Co., 1st Bn., 1st Marine Regiment, 1st Marine Division (February 1968 to March 1969)
Christopher Simpson, 21, Cpl. (E-4), "E" Co., 2nd Bn., 5th Marine Regiment, 1st Marine Div. (1967-1968)
Paul Olimpieri, 23, Cpl. (E-4), "D" Co., 1st Bn., 5th Marine Regiment, 1st Marine Division (1967-1968)
Fred Nienke, 21, Sgt. (E-5), "D" Co., 1st Bn., 5th Mor. Reg., 1st Marine Division (July 1967 to February 1968); 1st Prov. Rifle Co., Mag 36, 1st Marine Air Wing, 1st Marine Div. (January 1969 to August 1969)
David Bishop, 21, L/Cpl., "H" Co., 2nd Bn., 5th Marine Regiment, 1st Marine Division
Joe Bangert, 22, Sgt. (E-5), VMO-6, PMAG-39, 1st Marine Air Wing, 1st Marine Division (October 1968 to October 1969)
Jack Bronaugh, 21, Pvt. (E-1), "E" Btry. 213, 2nd Bn., 27 Marine Reg.; H & S Bn., 7th Marine POW Compound; 1st Bn., 5th Marine Regiment; MAC-11, H & MS-11, 1st Marine Air Wing, 1st Marine Division (February 1968 to October 1969)
Michael Kenny, 20, 2nd Bn., 26th Marine Regiment, 1st Marine Division
Kevin Delay, 20, Cpl., H & S Co., 3rd Bn., 1st Marine Regiment, 1st Marine Division (October 1969 to March 1970)
Ted Eckert, 21, Sgt. (E-5), MAG-16; Support Group-17, 1st Marine Air Wing, 1st Marine Division (July 1969 to August 1970)
1ST AIR CAVALRY DIVISION PANEL ROSTER
Moderator:
Michael Hunter, 24, Sgt. (E-5), "B" Co., 5/7 Air Cav. Reg., 1st Air Cav. Div. (February 1968 to February 1969), "H" Co., 75th Rangers (Att. to 1st Air Cav. Div.), "I" Co., 75th Rangers (Att. to 1st Inf. Division) September 1969 to March 1970)
Veterans Testifying:
John Mallory, 24, Captain, 1st Sq., 11th Arm. Cav. Reg., 1st Air Cav. Division (May 1969 to May 1970)
James Mackay, 20, Sgt. (E-5), HHQ 3rd Brigade, 9th Inf. Div. (October 1968 to August 1970)
Douglas Craig, 22, SP/4, "D" Co., 2nd Bn., 8th Brigade, 1st Air Cav. Division (December 1968 to August 1969)
Robert Wiktorski, 22, SP/4 (E-4), "C" Co., 2/12 Air Cav. Reg., 1st Air Cav. Div. (May 1968 to May 1969)
David Stark, 25, SP/5 (E-5), 524 Military Intelligence Detachment (October 1967 to October 1968)
James Duffy, 23, SP/5 (E-5), 228 Avn. Bn., 1st Air Cav. Div. (February 1967 to April 1968)
Kenneth Ruth, 26, (E-4), HHQ Co., 2/12 Air Cav. Reg., 1st Air Cav. Div. (February 1966 to February 1967)
WEAPONS PANEL ROSTER
Moderator:
David Braum, 25, SP/5, 21 Trans. Co., 119 Avn. Co. Airmobile, 52 Combat Avn. Bn., 52 Prov. Plt., Delta Bn. (1963-1964)
Panelists:
Dr. Bert Pfeiffer, Professor of Zoology, University of Montana; Visited Cambodia, Laos, North and South Vietnam (1969-1970)
Douglas Hostetter, Vietnam Christian Service (July 1966 to June 1969); on the National Student Association Trip to Hanoi (December 1970)
Arthur Kanegis, Research Assistant at NARMIC (National Action and Research on the Military-Industrial Complex), a project of American Friends Service Organization
Richard Ward, Foreign Editor, The Guardian; in Vietnam (summer of 1965); in North Vietnam and Laos (summer of 1970)
3RD MARINE DIVISION PANEL ROSTER
Moderators:
Kenneth Campbell, 21, Cpl. (E-4), "A" Bat., 1st Bn., 11th Marine Reg., 1st Marine Div., scouted for "B" Co., 1st Bn., 1st Marine Reg., 1st Marine Division (February 1968 to March 1969)
Evan Haney, Naval Support Activity, United States Navy, Da Nang
Veterans Testifying:
Allen Akers, 25, Pfc. (E-2), "E" Co., 2nd Bn., 4th Marine Reg., 3rd Marine Division (May 1965 to March 1966)
Steve Rose, 26, U.S.N. Corpsmen (E-5), HQ Bn., 4th Marine Reg., 3rd Marine Division (December 1966 to December 1967)
Sean Newton, 24, L/Cpl. (E-3), 3rd Bn., 7th Marine Reg., 1st Marine Division (February 1966 to December 1966); "D" Co., 1/26, 3rd Combined Action Group, 3rd Marine Div. (August 1967 to August 1968)
Michael Damron, 24, Pvt. (E-1), "B" Co., 3rd Tank Bn., 3rd Marine Reg., 3rd Marine Division (September 1966 to October 1967)
Jack Smith, 27, S/Sgt. (E-6), HQ Battery, 12th Marine Reg., 3rd Marine Division (January 1969 to December 1969)
John Birch, 24, Cpl. (E-4), "B" Co., 3rd Shore Party Bn., 4th Marine Reg., 3rd Marine Division (May 1965 to August 1966)
Christopher Soares, 20, L/Cpl. (E-3), "G" Co., 2nd Bn., 9th Marine Reg., 3rd Marine Division (February 1969 to April 1969)
William Hatton, 23, Cpl. (E-4), Engineer Mn. Plt., FLSG Bravo, 3rd Marine Div. (October 1968 to September 1969)
Robert Clark, 22, L/Cpl. (E-3), "H&S" Co. & "G" Co., 2nd Bn., 9th Marine Reg., 3rd Marine Division (May 1969 to May 1970)
Nathan Hale, 23, SP/5, M.I. Detachment, 198 L.I.B., Americal Division (December 1967 to December 1968)
Gordon Stewart, 20, Sgt. (E-5), "H" Co., 2nd Bn., 9th Marine Reg., 3rd Marine Div. (September 1968 to September 1969)
Jamie Henry, 23, Sgt., 1/35 Inf., 3rd Brigade, 4th Infantry Division (August 1967 to August 1968)
Walter Hendrickson, 22, Pfc (E-2), "F" Co., 2nd Bn., 9th Marine Regiment, 3rd Marine Division (November 1968 to April 1969)
RACISM PANEL ROSTER
Moderator:
Michael Hunter, 24, Sgt (E-5), "B" Co., 5/7 Air Cav. Reg., 1st Air Cav. Division (February 1968 to February 1969); "H" Co., 75th Rangers, attached to 1st Air Cav. Div.; "I" Co., 75th Rangers, attached to 1st Inf. Division (September 1969 to March 1970)
Panelists:
James Duffy, 23, SP/5 (E-5), 228 Aviation Bn., 1st Air Cav. Division (February 1967 to April 1968)
Scott Shimabukuro, 21, L/Cpl. (E-3), "C" Battery, 1st Bn., 13th Marine Regiment, 3rd Marine Division (October 1967 to November 1968)
Evan Haney, Naval Support Activity, United States Navy, Da Nang
"WHAT ARE WE DOING TO OURSELVES?" PANEL ROSTER
Moderator:
Tim Buts, Sgt., 12th Tac Recon Squadron, United States Air Force (November 1966 to June 1968)
Panelists:
Dr. Robert J. Lifton, Professor of Psychiatry, Yale University Ron McSheffrey, 6/31, 9th Infantry Division (1969 to 1970)
Dr. Ron McSheffrey, 6/31 9th Infantry Division (1969-1970)
Dr. David Galicia, Major, Psychiatrist, 3rd Field Hospital, Saigon (July 1969 to June 1970)
John Geymann, 23, Cpl. (E-4), "M" Co., 3/3 Marines, 3rd Marine Division (1969)
Dr. Jon Bjornson, 37, Major, Psychiatrist, Flight Surgeon, Deputy Surgeon, USASC, 8th Field Hospital, Nha Trang (May 1964 to April 1965)
Ken Cloke, Lawyer
Dr. Sid Peck, Professor of Sociology, Case Western University; Visiting Professor at MIT
Arthur Egendorf, 525 Military Intelligence Group, Saigon
Charles Stephens, 24, Pfc., 1/327, 101st Airborne Division (December 1965 to February 1967)
PRISONER OF WAR PANEL ROSTER
Moderator:
Don Duncan, M/Sgt., 5th Special Forces (1964 to 1965)
Panelists:
Howard Zinn, Professor of Political Science, Boston University
Stephanie Caldwell, sister of James Warner, Prisoner of War in North Vietnam
Jon Floyd, 24, 1st Lt., VMA 533, Marine Attack Group, 1st Marine Air Wing, 1st Marine Division (February 1967 to July 1968)
Jon Van Dyke, Attorney, worked in State Department in 1966 on POW matters, now Visiting Fellow at the Center for the Study of Democratic Institutions in Santa Barbara, California
George Smith (E-6), 5th Special Forces; taken prisoner by the NLF in 1963 and released in November 1965
Dr. Marjorie Nelson, medical doctor, worked in Child Day Care Center, Rehabilitation Center for Civilians, treated prisoners in Vietnam; captured in Hue during the Tet offensive in 1968 (October 1967 to October 1968)
Virginia Warner, mother of James Warner, American Prisoner of War in North Vietnam
Jon Drolshagen, 26, 1st Lt., 25th Infantry Division (1966 to 1967)
Veterans Testifying:
Don Dzagulones, 23, SP/5, 635th Military Intelligence Detachment, attached to 11th Infantry Brigade, Americal Division (January 1969 to December 1969)
Steve Noetzel, 31, SP/4, 5th Special Forces Group Augmentation (May 1963 to May 1964)
MISCELLANEOUS PANEL ROSTER
Moderators:
Jan Crumb, 28, SP/4, 18th Aviation Co. (December 1961 to October 1963)
John Kerry, 27, Lt. (j.g.), Coastal Sq., Coastal Division, 11 & 13, USNR (November 1968 to April 1969)
Veterans Testifying:
Michael McCusker, 29, Sgt. (E-5), Public Information Office, 1st Marine Division (1966 to 1967)
David Cohen, Naval Coastal, Division 11 (November 1966 to November 1967)
Sam Schorr, SP/4 (E-4), 86th Combat Engineers (September 1966 to September 1967)
Dennis Butts, 24, SP/4 (E-4), HHQ Co., 2/12, 25th Infantry Division and "E" Co., 4/39, 9th Infantry Division (September 1966 to September 1967)
Thomas Heidtman, 26, Pfc. (E-3), 3rd Bn., 5th Marine Regiment, 1st Marine Division (October 1966 to November 1967)
Paul Williams, 24, L/Cpl. (E-3), "A" Btry., 1st Bn., 12th Marine Regiment, 3rd Marine Division (May 1966 to May 1967)
Donald Donner, 24, SP/4 (E-4), 20th Brigade, 86th Combat Engineers (August 1967 to July 1968)
Joe Galbally, 23, SP/4 (E-4), 1/6, 198 LIB, Americal Division (October 1967 to April 1968)
Ed Murphy, 23, Sgt. (E-5), 1/6, 198 LIB, Americal Division (October 1967 to September 1968)
Timon Hagelin, 21, SP/4 (E-4), Graves Registration Platoon, 243 Field Serv. Co., 1st Logistics Command (August 1968 to August 1969)
Russell Kogut, 22, WO-1, 155 Assault Helicopter Co. (May 1968 to March 1969)
Dennis Caldwell, 24, CWO-2, "A" Trp., 3/17, Air Cav., 1st Aviation Brigade (October 1968 to October 1969)
Don Pugsley, 23, SP/4, 5th Special Forces (October 1969 to December 1969)
Steve Pitkin, 20, SP/4, "C" Co., 2/239, 9th Infantry Division (May 1969 to July 1969)
THIRD WORLD PANEL ROSTER
Moderators:
Donald Williams, United States Army; refused to go to Vietnam, went to Sweden
Allen Akers, 25, Pfc., "K" Co., 2nd Bn., 4th Marine Regiment, 3rd Marine Division (May 1965 to March 1966)
Panelists:
Scott Shimabukuro, 21, L/Cpl. (E-3), "C" Battery, 1st Bn., 13th Marine Reg., 3rd Marine Division (October 1967 to November 1968)
Barry Romo, 23, 1st Lt., "A" Co., 2/1, 196 LIB, "C" Co., 3/4, 11th Inf. Brigade, Americal Division (June 1967 to November 1968)
Evan Haney, Naval Support Activity, United States Navy, Da Nang
Earl Rose, 3rd Marine Division
Charles Stephens, 24, Pfc., 1/327, 101st Airborne Division (December 1965 to February 1967)
William Light, 22 (E-3), "E" Co., 1/6, 198 LIB, Americal Division (May 1968 to June 1969)
Veterans Testifying:
Orville Carey, 1st Logistics Command
Larry Brooks, 21, Pfc., 2nd Bn., 7th Marine Reg., 1st Marine Division (July 1969 to January 1970)
Murphy Lloyd, 27, Sgt. (E-5), "D" Co., 4th Bn., 173 Airborne Brigade (February 1967 to February 1968)
Mike Nakayamo, 1st Bn., 5th Marines, 1st Marine Division
"WHAT ARE WE DOING TO VIETNAM?" PANEL ROSTER
Moderator:
Wilbur Forrester, 1st Lt. 11th Marine Regiment, 3rd Marine Division, Civil Affairs Officer, USMC (1968-1969)
Panelists:
J.W. Spellman, Professor of Asian Studies, University of Windsor, Ontario, Canada.
Jim Clark, Agency for International Development (1965 and 1969); Catholic Relief Service in Vietnam, 1968.
Mary Emeny, American Friends Service Committee, 1967-1968
Jay Craven, Student, Boston University. Went to North Vietnam with the National Student Association, December, 1970.
25TH INFANTRY DIVISION AND PUBLIC INFORMATION OFFICE PANEL ROSTER
Moderators:
Jan Crumb, 28, SP/4 (E-4), 18th Aviation Co. (December 1962 to October 1963)
Larry Rottmann, 25, 1st Lt., Public Information Office, 25th Infantry Division (June 1967 to March 1968)
Veterans Testifying:
Ron Podlaski, 24, Sgt. (E-5), 5th Special Forces Group (April 1968 to April 1969)
Eugene Keys, 25, SP/4 (E-4), 3/4 25th Infantry Division (February 1966 to February 1967)
David Chiles, 24, SP/4 (E-4), 3/4, 25th Infantry Division (January 1968 to December 1968)
Patrick Ostrenga, "D" Co., 25th Infantry Division (February to December)
Mike McCusker, 29, Sgt. (E-5), Public Information Office, 1st Marine Division (1966 to 1968)
Larry Craig, 29, SP/4, Public Information Office, 25th Infantry Division (1966 to 1967)
Vernon Shibla, 27, SP/4, Public Information Office, 25th Infantry Division (1966 to 1967)
Alex Primm, 26, SP/4 (E-4), Public Information Office, 1st Logistics Command, Headquarters (September 1968 to June 1969)
82ND AND 101ST AIRBORNE DIVISIONS AND 173RD AIRBORNE BRIGADE PANEL ROSTER
Moderator:
Michael Hunter, 24, Sgt. (E-5), "B" Co., 5/7 Air Cav. Reg., 1st Air Cav. Division (February 1968 to February 1969); "H" Co., 75th Rangers, attached to 1st Air Cav. Division; "I" Co., 75th Rangers, attached to 1st Infantry Div. (September 1969 to March 1970)
Veterans Testifying:
Charles Leffler, 25, Pfc. (E-3), "G" Co., 2nd Bn., 26 Marine Reg., 9th Marine Amphibious Brigade, LRRP, attached to 1st and 3rd Marine Division (September 1968 to September 1969)
Fred Bernath, 26, 1st Lt., 101st MP Co., 101st Airborne Division (December 1968 to October 1969)
Bill Perry, 23, Pfc. (E-3), "A" Co., 1/506, 101st Airborne Division (November 1966 to August 1968)
Sam Bunge, 1st Lt., "B" Co., 3/187, 101st Airborne Division (July 1968 to June 1969)
Kevin Byrne, 21, Sgt. (E-5), 42nd Scout Dog, 1st Brigade, 101st Airborne Division (November 1968 to November 1969)
Charles Stephens, 24, Pfc. (E-3), 1/327, 101st Airborne Division (December 1965 to February 1967)
Michael Miziaszek, 22, SP/4 (E-4), 1st Brigade, 101st Airborne Division, FSSE (December 1968 to January 1970)
James Umenhofer, SP/4 (E-4), 2/501, 101st Airborne Division (November 1969 to October 1970)
Murphy Lloyd, 27, Sgt. (E-5), "D" Co., 4th Bn., 173rd Airborne Brigade (February 1967 to February 1968)
Michael Erard, 29, SP/5 (E-5), 3/503, 173rd Airborne Brigade (April 1969 to March 1970)
Allan Crouse, 22 (E-4), 3rd Engineers Brigade, 82nd Airborne Division (January 1969 to December 1969)
1ST, 4TH, AND 9TH INFANTRY DIVISIONS PANEL ROSTER
Moderator:
Wayne Novick, 22, SP/4, 1st En., 26th Inf., 1st Inf. Division (February 1969 to February 1970)
Donald Donner, 24, SP/4, Combat Engineers, 20th Brigade, 86th Combat Engineers (August 1967 to July 1968)
Veterans Testifying:
John Lytle, 24, SP/4 (E-4), "E" Co., 6/15 Arty., 1st Infantry Division (August 1967 to March 1969)
Robert McConnachie, 22, Sgt. (E-5), 2/28th, 1st Infantry (October 1967 to October 1968)
Ron Newton, 24, Pfc. (E-3), 3rd Brigade, HHQ Co., 704 Maintenance Bn., 4th Infantry Division (July 1966 to June 1967)
John Hartner, 26, Sgt. (E-5), H & HD 3rd Brigade, H & HD 2nd Brigade, 4th Infantry Division (November 1969 to August 1970)
Carl Rippberger, 23, (E-4), "K" Troop, 3rd Squad, 11th Armored Cav. Reg., attached to 9th Infantry Division (May 1967 to May 1968)
Michael Farrell, 24, SP/4 (E-4), "A" Co., 2/60, 9th Infantry Division (January 1967 to January 1968)
John Henry, 26, SP/4, 2/60, 1/11 Artillery, 9th Infantry Division (March 1968 to February 1969)
Franklin Shepard, 23, S. Sgt. (E-6), 5/60, 9th Infantry Division (March 1968 to August 1969)
William Rice, 21, SP/4, 3/47th and HQ, 3rd Brigade, 9th Infantry Division (January 1969 to January 1970)
Barry Hopkins, 23, 3/39th, 9th Infantry Division (January 1969 to January 1970)
Scott Moore, 26, 1st Lt., 2/39th, 9th Infantry Division (1968 to 1969)
Mark Lenix, 24, 1st Lt., 1/11th Arty. and 2/39 Infantry, 9th Infantry Division (1968 to 1969)
AMERICAL DIVISION PANEL ROSTER
Moderator:
Barry Romo, 23, 1st Lt., "A" Co., 2/1, 196 LIB, "C" Co., 3/4, 11th Inf. Bde., Americal Division (July 1967 to 1968)
Veterans Testifying:
William Bezanson, 24, Pfc., 4/3, 11th Brigade, Americal Division and 123rd Aviation Bn. (1967 to 1968)
Ronald Palosaari, 23, SP/4, 1/6, 198 LIB, Americal Division (1967 to 1968)
Jim Weber, 24, Sgt. (E-5), "A" Co., 1/6 and 1/46, 198 LIB, Americal Division (November 1967 to November 1968)
John Beitzel, 21, Sgt. (E-5), 4/21, 11th Brigade, Americal Division (January 1969 to January 1970)
Curtis Wingrodski, 22, SP/4, 59th Scout Dog, 11th Brigade, Americal Division (March 1969 to October 1969)
Gary Keyes, 22, SP/4, "E" Troop, 1st Cav. Reg., 11th Brigade, Americal Division (April 1969 to March 1970)
Robert Kruch, 25, Pfc. (E-3), 3/21, 196 LIB, Americal Division
Doug Wright, SP/4, 1/6, 198 LIB, Americal Division
MEDICAL PANEL ROSTER
Moderator:
Dr. Jon Bjornson, 37, Major, Psychiatrist, Flight Surgeon, Deputy Surgeon, USASC, 8th Field Hospital, Nha Trang (May 1964 to April 1965)
Panelists:
Michael Erard, 29, SP/5, 3/503, 173rd Airborne Brigade (April 1969 to March 1970)
Dr. Joseph Grosso, 31, Captain, General Medical Officer, 173rd Airborne Brigade, Field Hospital, Nha Trang (April 1967 to December 1967)
Dr. David Galicia, Major, Psychiatrist, 3rd Field Hospital, Saigon (July 1969 to June 1970)
Jeff Dubrow, 22, HM3, 1st Med. Bn., U.S.S. Sanctuary (June 1969 to June 1970)
David F. Fortin, 20 (E-4), H & S 3rd Medical Bn., 3rd Marine Division
Gary Steiger, Sgt., 366th United States Air Force Dispensary, Da Nang
Opening Statement:
William Crandell, 26, 1st Lt., 199th Light Infantry Brigade Americal Division
Moderators:
Jonathan Birch, 24, Cpl. (E-4) "B" Co., 3rd Shore Party Bn., 4th Marine Regiment, 3rd Marine Division (May 1965 to June 1966)
Scott Shimabukuro, 21, L/Cpl. (E-3), "C" Btry., 1st Bn., 13th Marine Regiment, 3rd Marine Division (October 1967 to November 1968)
Veterans Testifying:
Robert S. Craig, 23, Pfc. (E-2), 2nd Bn., 5th Marine Regiment, 1st Marine Division (August 1966 to December 1967)
Ernie Sachs, 27, Captain, Medium Helicopter Squadron 362, Marine Air Group 36, 1st Marine Division (August 1966 to September 1967)
Scott Camile, 24, Sgt. (E-5), 1st Bn., 11th Marine Regiment, 1st Marine Division
Kenneth Campbell, 21, Cpl. (E-4), "A" Btry., 1st Bn., 11th Marine Regiment, 1st Marine Div., scouted for "B" Co., 1st Bn., 1st Marine Regiment, 1st Marine Division (February 1968 to March 1969)
Christopher Simpson, 21, Cpl. (E-4), "E" Co., 2nd Bn., 5th Marine Regiment, 1st Marine Div. (1967-1968)
Paul Olimpieri, 23, Cpl. (E-4), "D" Co., 1st Bn., 5th Marine Regiment, 1st Marine Division (1967-1968)
Fred Nienke, 21, Sgt. (E-5), "D" Co., 1st Bn., 5th Mor. Reg., 1st Marine Division (July 1967 to February 1968); 1st Prov. Rifle Co., Mag 36, 1st Marine Air Wing, 1st Marine Div. (January 1969 to August 1969)
David Bishop, 21, L/Cpl., "H" Co., 2nd Bn., 5th Marine Regiment, 1st Marine Division
Joe Bangert, 22, Sgt. (E-5), VMO-6, PMAG-39, 1st Marine Air Wing, 1st Marine Division (October 1968 to October 1969)
Jack Bronaugh, 21, Pvt. (E-1), "E" Btry. 213, 2nd Bn., 27 Marine Reg.; H & S Bn., 7th Marine POW Compound; 1st Bn., 5th Marine Regiment; MAC-11, H & MS-11, 1st Marine Air Wing, 1st Marine Division (February 1968 to October 1969)
Michael Kenny, 20, 2nd Bn., 26th Marine Regiment, 1st Marine Division
Kevin Delay, 20, Cpl., H & S Co., 3rd Bn., 1st Marine Regiment, 1st Marine Division (October 1969 to March 1970)
Ted Eckert, 21, Sgt. (E-5), MAG-16; Support Group-17, 1st Marine Air Wing, 1st Marine Division (July 1969 to August 1970)
1ST AIR CAVALRY DIVISION PANEL ROSTER
Moderator:
Michael Hunter, 24, Sgt. (E-5), "B" Co., 5/7 Air Cav. Reg., 1st Air Cav. Div. (February 1968 to February 1969), "H" Co., 75th Rangers (Att. to 1st Air Cav. Div.), "I" Co., 75th Rangers (Att. to 1st Inf. Division) September 1969 to March 1970)
Veterans Testifying:
John Mallory, 24, Captain, 1st Sq., 11th Arm. Cav. Reg., 1st Air Cav. Division (May 1969 to May 1970)
James Mackay, 20, Sgt. (E-5), HHQ 3rd Brigade, 9th Inf. Div. (October 1968 to August 1970)
Douglas Craig, 22, SP/4, "D" Co., 2nd Bn., 8th Brigade, 1st Air Cav. Division (December 1968 to August 1969)
Robert Wiktorski, 22, SP/4 (E-4), "C" Co., 2/12 Air Cav. Reg., 1st Air Cav. Div. (May 1968 to May 1969)
David Stark, 25, SP/5 (E-5), 524 Military Intelligence Detachment (October 1967 to October 1968)
James Duffy, 23, SP/5 (E-5), 228 Avn. Bn., 1st Air Cav. Div. (February 1967 to April 1968)
Kenneth Ruth, 26, (E-4), HHQ Co., 2/12 Air Cav. Reg., 1st Air Cav. Div. (February 1966 to February 1967)
WEAPONS PANEL ROSTER
Moderator:
David Braum, 25, SP/5, 21 Trans. Co., 119 Avn. Co. Airmobile, 52 Combat Avn. Bn., 52 Prov. Plt., Delta Bn. (1963-1964)
Panelists:
Dr. Bert Pfeiffer, Professor of Zoology, University of Montana; Visited Cambodia, Laos, North and South Vietnam (1969-1970)
Douglas Hostetter, Vietnam Christian Service (July 1966 to June 1969); on the National Student Association Trip to Hanoi (December 1970)
Arthur Kanegis, Research Assistant at NARMIC (National Action and Research on the Military-Industrial Complex), a project of American Friends Service Organization
Richard Ward, Foreign Editor, The Guardian; in Vietnam (summer of 1965); in North Vietnam and Laos (summer of 1970)
3RD MARINE DIVISION PANEL ROSTER
Moderators:
Kenneth Campbell, 21, Cpl. (E-4), "A" Bat., 1st Bn., 11th Marine Reg., 1st Marine Div., scouted for "B" Co., 1st Bn., 1st Marine Reg., 1st Marine Division (February 1968 to March 1969)
Evan Haney, Naval Support Activity, United States Navy, Da Nang
Veterans Testifying:
Allen Akers, 25, Pfc. (E-2), "E" Co., 2nd Bn., 4th Marine Reg., 3rd Marine Division (May 1965 to March 1966)
Steve Rose, 26, U.S.N. Corpsmen (E-5), HQ Bn., 4th Marine Reg., 3rd Marine Division (December 1966 to December 1967)
Sean Newton, 24, L/Cpl. (E-3), 3rd Bn., 7th Marine Reg., 1st Marine Division (February 1966 to December 1966); "D" Co., 1/26, 3rd Combined Action Group, 3rd Marine Div. (August 1967 to August 1968)
Michael Damron, 24, Pvt. (E-1), "B" Co., 3rd Tank Bn., 3rd Marine Reg., 3rd Marine Division (September 1966 to October 1967)
Jack Smith, 27, S/Sgt. (E-6), HQ Battery, 12th Marine Reg., 3rd Marine Division (January 1969 to December 1969)
John Birch, 24, Cpl. (E-4), "B" Co., 3rd Shore Party Bn., 4th Marine Reg., 3rd Marine Division (May 1965 to August 1966)
Christopher Soares, 20, L/Cpl. (E-3), "G" Co., 2nd Bn., 9th Marine Reg., 3rd Marine Division (February 1969 to April 1969)
William Hatton, 23, Cpl. (E-4), Engineer Mn. Plt., FLSG Bravo, 3rd Marine Div. (October 1968 to September 1969)
Robert Clark, 22, L/Cpl. (E-3), "H&S" Co. & "G" Co., 2nd Bn., 9th Marine Reg., 3rd Marine Division (May 1969 to May 1970)
Nathan Hale, 23, SP/5, M.I. Detachment, 198 L.I.B., Americal Division (December 1967 to December 1968)
Gordon Stewart, 20, Sgt. (E-5), "H" Co., 2nd Bn., 9th Marine Reg., 3rd Marine Div. (September 1968 to September 1969)
Jamie Henry, 23, Sgt., 1/35 Inf., 3rd Brigade, 4th Infantry Division (August 1967 to August 1968)
Walter Hendrickson, 22, Pfc (E-2), "F" Co., 2nd Bn., 9th Marine Regiment, 3rd Marine Division (November 1968 to April 1969)
RACISM PANEL ROSTER
Moderator:
Michael Hunter, 24, Sgt (E-5), "B" Co., 5/7 Air Cav. Reg., 1st Air Cav. Division (February 1968 to February 1969); "H" Co., 75th Rangers, attached to 1st Air Cav. Div.; "I" Co., 75th Rangers, attached to 1st Inf. Division (September 1969 to March 1970)
Panelists:
James Duffy, 23, SP/5 (E-5), 228 Aviation Bn., 1st Air Cav. Division (February 1967 to April 1968)
Scott Shimabukuro, 21, L/Cpl. (E-3), "C" Battery, 1st Bn., 13th Marine Regiment, 3rd Marine Division (October 1967 to November 1968)
Evan Haney, Naval Support Activity, United States Navy, Da Nang
"WHAT ARE WE DOING TO OURSELVES?" PANEL ROSTER
Moderator:
Tim Buts, Sgt., 12th Tac Recon Squadron, United States Air Force (November 1966 to June 1968)
Panelists:
Dr. Robert J. Lifton, Professor of Psychiatry, Yale University Ron McSheffrey, 6/31, 9th Infantry Division (1969 to 1970)
Dr. Ron McSheffrey, 6/31 9th Infantry Division (1969-1970)
Dr. David Galicia, Major, Psychiatrist, 3rd Field Hospital, Saigon (July 1969 to June 1970)
John Geymann, 23, Cpl. (E-4), "M" Co., 3/3 Marines, 3rd Marine Division (1969)
Dr. Jon Bjornson, 37, Major, Psychiatrist, Flight Surgeon, Deputy Surgeon, USASC, 8th Field Hospital, Nha Trang (May 1964 to April 1965)
Ken Cloke, Lawyer
Dr. Sid Peck, Professor of Sociology, Case Western University; Visiting Professor at MIT
Arthur Egendorf, 525 Military Intelligence Group, Saigon
Charles Stephens, 24, Pfc., 1/327, 101st Airborne Division (December 1965 to February 1967)
PRISONER OF WAR PANEL ROSTER
Moderator:
Don Duncan, M/Sgt., 5th Special Forces (1964 to 1965)
Panelists:
Howard Zinn, Professor of Political Science, Boston University
Stephanie Caldwell, sister of James Warner, Prisoner of War in North Vietnam
Jon Floyd, 24, 1st Lt., VMA 533, Marine Attack Group, 1st Marine Air Wing, 1st Marine Division (February 1967 to July 1968)
Jon Van Dyke, Attorney, worked in State Department in 1966 on POW matters, now Visiting Fellow at the Center for the Study of Democratic Institutions in Santa Barbara, California
George Smith (E-6), 5th Special Forces; taken prisoner by the NLF in 1963 and released in November 1965
Dr. Marjorie Nelson, medical doctor, worked in Child Day Care Center, Rehabilitation Center for Civilians, treated prisoners in Vietnam; captured in Hue during the Tet offensive in 1968 (October 1967 to October 1968)
Virginia Warner, mother of James Warner, American Prisoner of War in North Vietnam
Jon Drolshagen, 26, 1st Lt., 25th Infantry Division (1966 to 1967)
Veterans Testifying:
Don Dzagulones, 23, SP/5, 635th Military Intelligence Detachment, attached to 11th Infantry Brigade, Americal Division (January 1969 to December 1969)
Steve Noetzel, 31, SP/4, 5th Special Forces Group Augmentation (May 1963 to May 1964)
MISCELLANEOUS PANEL ROSTER
Moderators:
Jan Crumb, 28, SP/4, 18th Aviation Co. (December 1961 to October 1963)
John Kerry, 27, Lt. (j.g.), Coastal Sq., Coastal Division, 11 & 13, USNR (November 1968 to April 1969)
Veterans Testifying:
Michael McCusker, 29, Sgt. (E-5), Public Information Office, 1st Marine Division (1966 to 1967)
David Cohen, Naval Coastal, Division 11 (November 1966 to November 1967)
Sam Schorr, SP/4 (E-4), 86th Combat Engineers (September 1966 to September 1967)
Dennis Butts, 24, SP/4 (E-4), HHQ Co., 2/12, 25th Infantry Division and "E" Co., 4/39, 9th Infantry Division (September 1966 to September 1967)
Thomas Heidtman, 26, Pfc. (E-3), 3rd Bn., 5th Marine Regiment, 1st Marine Division (October 1966 to November 1967)
Paul Williams, 24, L/Cpl. (E-3), "A" Btry., 1st Bn., 12th Marine Regiment, 3rd Marine Division (May 1966 to May 1967)
Donald Donner, 24, SP/4 (E-4), 20th Brigade, 86th Combat Engineers (August 1967 to July 1968)
Joe Galbally, 23, SP/4 (E-4), 1/6, 198 LIB, Americal Division (October 1967 to April 1968)
Ed Murphy, 23, Sgt. (E-5), 1/6, 198 LIB, Americal Division (October 1967 to September 1968)
Timon Hagelin, 21, SP/4 (E-4), Graves Registration Platoon, 243 Field Serv. Co., 1st Logistics Command (August 1968 to August 1969)
Russell Kogut, 22, WO-1, 155 Assault Helicopter Co. (May 1968 to March 1969)
Dennis Caldwell, 24, CWO-2, "A" Trp., 3/17, Air Cav., 1st Aviation Brigade (October 1968 to October 1969)
Don Pugsley, 23, SP/4, 5th Special Forces (October 1969 to December 1969)
Steve Pitkin, 20, SP/4, "C" Co., 2/239, 9th Infantry Division (May 1969 to July 1969)
THIRD WORLD PANEL ROSTER
Moderators:
Donald Williams, United States Army; refused to go to Vietnam, went to Sweden
Allen Akers, 25, Pfc., "K" Co., 2nd Bn., 4th Marine Regiment, 3rd Marine Division (May 1965 to March 1966)
Panelists:
Scott Shimabukuro, 21, L/Cpl. (E-3), "C" Battery, 1st Bn., 13th Marine Reg., 3rd Marine Division (October 1967 to November 1968)
Barry Romo, 23, 1st Lt., "A" Co., 2/1, 196 LIB, "C" Co., 3/4, 11th Inf. Brigade, Americal Division (June 1967 to November 1968)
Evan Haney, Naval Support Activity, United States Navy, Da Nang
Earl Rose, 3rd Marine Division
Charles Stephens, 24, Pfc., 1/327, 101st Airborne Division (December 1965 to February 1967)
William Light, 22 (E-3), "E" Co., 1/6, 198 LIB, Americal Division (May 1968 to June 1969)
Veterans Testifying:
Orville Carey, 1st Logistics Command
Larry Brooks, 21, Pfc., 2nd Bn., 7th Marine Reg., 1st Marine Division (July 1969 to January 1970)
Murphy Lloyd, 27, Sgt. (E-5), "D" Co., 4th Bn., 173 Airborne Brigade (February 1967 to February 1968)
Mike Nakayamo, 1st Bn., 5th Marines, 1st Marine Division
"WHAT ARE WE DOING TO VIETNAM?" PANEL ROSTER
Moderator:
Wilbur Forrester, 1st Lt. 11th Marine Regiment, 3rd Marine Division, Civil Affairs Officer, USMC (1968-1969)
Panelists:
J.W. Spellman, Professor of Asian Studies, University of Windsor, Ontario, Canada.
Jim Clark, Agency for International Development (1965 and 1969); Catholic Relief Service in Vietnam, 1968.
Mary Emeny, American Friends Service Committee, 1967-1968
Jay Craven, Student, Boston University. Went to North Vietnam with the National Student Association, December, 1970.
25TH INFANTRY DIVISION AND PUBLIC INFORMATION OFFICE PANEL ROSTER
Moderators:
Jan Crumb, 28, SP/4 (E-4), 18th Aviation Co. (December 1962 to October 1963)
Larry Rottmann, 25, 1st Lt., Public Information Office, 25th Infantry Division (June 1967 to March 1968)
Veterans Testifying:
Ron Podlaski, 24, Sgt. (E-5), 5th Special Forces Group (April 1968 to April 1969)
Eugene Keys, 25, SP/4 (E-4), 3/4 25th Infantry Division (February 1966 to February 1967)
David Chiles, 24, SP/4 (E-4), 3/4, 25th Infantry Division (January 1968 to December 1968)
Patrick Ostrenga, "D" Co., 25th Infantry Division (February to December)
Mike McCusker, 29, Sgt. (E-5), Public Information Office, 1st Marine Division (1966 to 1968)
Larry Craig, 29, SP/4, Public Information Office, 25th Infantry Division (1966 to 1967)
Vernon Shibla, 27, SP/4, Public Information Office, 25th Infantry Division (1966 to 1967)
Alex Primm, 26, SP/4 (E-4), Public Information Office, 1st Logistics Command, Headquarters (September 1968 to June 1969)
82ND AND 101ST AIRBORNE DIVISIONS AND 173RD AIRBORNE BRIGADE PANEL ROSTER
Moderator:
Michael Hunter, 24, Sgt. (E-5), "B" Co., 5/7 Air Cav. Reg., 1st Air Cav. Division (February 1968 to February 1969); "H" Co., 75th Rangers, attached to 1st Air Cav. Division; "I" Co., 75th Rangers, attached to 1st Infantry Div. (September 1969 to March 1970)
Veterans Testifying:
Charles Leffler, 25, Pfc. (E-3), "G" Co., 2nd Bn., 26 Marine Reg., 9th Marine Amphibious Brigade, LRRP, attached to 1st and 3rd Marine Division (September 1968 to September 1969)
Fred Bernath, 26, 1st Lt., 101st MP Co., 101st Airborne Division (December 1968 to October 1969)
Bill Perry, 23, Pfc. (E-3), "A" Co., 1/506, 101st Airborne Division (November 1966 to August 1968)
Sam Bunge, 1st Lt., "B" Co., 3/187, 101st Airborne Division (July 1968 to June 1969)
Kevin Byrne, 21, Sgt. (E-5), 42nd Scout Dog, 1st Brigade, 101st Airborne Division (November 1968 to November 1969)
Charles Stephens, 24, Pfc. (E-3), 1/327, 101st Airborne Division (December 1965 to February 1967)
Michael Miziaszek, 22, SP/4 (E-4), 1st Brigade, 101st Airborne Division, FSSE (December 1968 to January 1970)
James Umenhofer, SP/4 (E-4), 2/501, 101st Airborne Division (November 1969 to October 1970)
Murphy Lloyd, 27, Sgt. (E-5), "D" Co., 4th Bn., 173rd Airborne Brigade (February 1967 to February 1968)
Michael Erard, 29, SP/5 (E-5), 3/503, 173rd Airborne Brigade (April 1969 to March 1970)
Allan Crouse, 22 (E-4), 3rd Engineers Brigade, 82nd Airborne Division (January 1969 to December 1969)
1ST, 4TH, AND 9TH INFANTRY DIVISIONS PANEL ROSTER
Moderator:
Wayne Novick, 22, SP/4, 1st En., 26th Inf., 1st Inf. Division (February 1969 to February 1970)
Donald Donner, 24, SP/4, Combat Engineers, 20th Brigade, 86th Combat Engineers (August 1967 to July 1968)
Veterans Testifying:
John Lytle, 24, SP/4 (E-4), "E" Co., 6/15 Arty., 1st Infantry Division (August 1967 to March 1969)
Robert McConnachie, 22, Sgt. (E-5), 2/28th, 1st Infantry (October 1967 to October 1968)
Ron Newton, 24, Pfc. (E-3), 3rd Brigade, HHQ Co., 704 Maintenance Bn., 4th Infantry Division (July 1966 to June 1967)
John Hartner, 26, Sgt. (E-5), H & HD 3rd Brigade, H & HD 2nd Brigade, 4th Infantry Division (November 1969 to August 1970)
Carl Rippberger, 23, (E-4), "K" Troop, 3rd Squad, 11th Armored Cav. Reg., attached to 9th Infantry Division (May 1967 to May 1968)
Michael Farrell, 24, SP/4 (E-4), "A" Co., 2/60, 9th Infantry Division (January 1967 to January 1968)
John Henry, 26, SP/4, 2/60, 1/11 Artillery, 9th Infantry Division (March 1968 to February 1969)
Franklin Shepard, 23, S. Sgt. (E-6), 5/60, 9th Infantry Division (March 1968 to August 1969)
William Rice, 21, SP/4, 3/47th and HQ, 3rd Brigade, 9th Infantry Division (January 1969 to January 1970)
Barry Hopkins, 23, 3/39th, 9th Infantry Division (January 1969 to January 1970)
Scott Moore, 26, 1st Lt., 2/39th, 9th Infantry Division (1968 to 1969)
Mark Lenix, 24, 1st Lt., 1/11th Arty. and 2/39 Infantry, 9th Infantry Division (1968 to 1969)
AMERICAL DIVISION PANEL ROSTER
Moderator:
Barry Romo, 23, 1st Lt., "A" Co., 2/1, 196 LIB, "C" Co., 3/4, 11th Inf. Bde., Americal Division (July 1967 to 1968)
Veterans Testifying:
William Bezanson, 24, Pfc., 4/3, 11th Brigade, Americal Division and 123rd Aviation Bn. (1967 to 1968)
Ronald Palosaari, 23, SP/4, 1/6, 198 LIB, Americal Division (1967 to 1968)
Jim Weber, 24, Sgt. (E-5), "A" Co., 1/6 and 1/46, 198 LIB, Americal Division (November 1967 to November 1968)
John Beitzel, 21, Sgt. (E-5), 4/21, 11th Brigade, Americal Division (January 1969 to January 1970)
Curtis Wingrodski, 22, SP/4, 59th Scout Dog, 11th Brigade, Americal Division (March 1969 to October 1969)
Gary Keyes, 22, SP/4, "E" Troop, 1st Cav. Reg., 11th Brigade, Americal Division (April 1969 to March 1970)
Robert Kruch, 25, Pfc. (E-3), 3/21, 196 LIB, Americal Division
Doug Wright, SP/4, 1/6, 198 LIB, Americal Division
MEDICAL PANEL ROSTER
Moderator:
Dr. Jon Bjornson, 37, Major, Psychiatrist, Flight Surgeon, Deputy Surgeon, USASC, 8th Field Hospital, Nha Trang (May 1964 to April 1965)
Panelists:
Michael Erard, 29, SP/5, 3/503, 173rd Airborne Brigade (April 1969 to March 1970)
Dr. Joseph Grosso, 31, Captain, General Medical Officer, 173rd Airborne Brigade, Field Hospital, Nha Trang (April 1967 to December 1967)
Dr. David Galicia, Major, Psychiatrist, 3rd Field Hospital, Saigon (July 1969 to June 1970)
Jeff Dubrow, 22, HM3, 1st Med. Bn., U.S.S. Sanctuary (June 1969 to June 1970)
David F. Fortin, 20 (E-4), H & S 3rd Medical Bn., 3rd Marine Division
Gary Steiger, Sgt., 366th United States Air Force Dispensary, Da Nang